V poslední době opět roste obliba zásnub, které byly doménou hlavně první poloviny minulého století. Při příležitosti zásnub se téměř vždy obdarovává jak budoucí ženich,tak budoucí nevěsta. Pravidlem je, že si oba partneři vyměňují i zásnubní prstýnky. Platí zde jednoduché pravidlo, že by měl být zásnubní prsten nevěsty bohatší, než prsten ženicha. Zároveň je také možné, aby zlatý (či jiný) prsten dostala jen budoucí nevěsta. Ženich může být obdarován jinou cenností, například řetízkem nebo náramkem.
Druhou a mnohem častější událostí, při níž se vyměňují prsteny, bývá samozřejmě svatba. Zde si partneři navzájem vymění snubní prsteny. Snubní prsteny se obvykle prodávají v sadě dvou kusů pro ženicha i nevěstu. Právě snubní prsten je prsten, na kterém se vyplatí šetřit co nejméně. Oblíbené jsou proto dražší prsteny a také zakázková výroba. Při ní je možné vyrýt na prsteny například jména obou partnerů nebo další údaje, které učiní prsten vázaný k danému páru.
Nabídka zásnubních a snubních prstenů se opět příliš neliší od nabídky normálních prstenů. Dámské zásnubní prsteny jsou obvykle bohatší na zdobení, ale po obvodě drobné. Oblíbené je žluté zlato i bílé zlato. To samé platí pro snubní prsteny, opět jsou k dostání obě barvy zlata. Snubní prsteny často nejsou zdobené drahými kameny, případně jen drobnějšími. Při výběru obou prstenů je nutno myslet také na to, že se oba často nosí na jedné ruce. Zásnubní i snubní prsteny by proto k sobě mohly alespoň částečně ladit.
Při koupi zásnubního a snubního prstenu se vyplatí vybírat více, než kdykoli jindy. Tyto dva prsteny oběma partnerům vydrží (s největší pravděpodobností) velmi dlouho a proto je dobré, aby byli oba partneři s prsteny spokojeni.